Mivel hallottam róla, hogy Goethe maga is megpróbálkozott a festéssel, ezért mindig érdekelt, hogy vajon miért nem látni a képeit sehol. Az újságban olvastam, hogy Weimarban a Goethe-Nationalmuseumban május 22.-ig kiállítás tekinthető meg Goethe színtanulmányáról és egyből eldöntöttem, hogy azt mindenképpen meg akarom nézni. A hab a tortán, hogy a kiállításon Goethe "titkos" akvarelljeire is rábukkantam. Sajnos fényképezni nem lehetett, de talán egyszer az interneten is megtalálom a képeket. Eddig ugyanis hiába kerestem.
Goethe háza Weimarban
Goethe sokat utazgatott Olaszországban és ott csodálta a tájat, naplementét. Szerette volna lefesteni, de nem tartotta magát jó festőnek, nem tudta, hogyan keverje ki a színeket. Híres festőket kérdezett meg, de ők sem tudtak segíteni.
Így amikor hazautazott Weimarba, egyből kísérletezni kezdett. Azt már hallotta Isaac Newton angol fizikustól, hogy a színek fénytörés által keletkeznek. Ő is készített egy prizmát, amit vízzel töltött meg. Ha egy ablak elé tartotta, akkor megpillanthatta a szivárvány színeit.
Goethe azt is felfedezte, hogy a színek a szemünkben is keletkezhetnek: "Ha egy színes négyzetet egy ideig kitartóan figyelünk és utána egy fehér falra nézünk, akkor a fehér falon egy másik szín fog megjelenni."
Miért sárga a nap és miért lesz vörös amikor lenyugszik? Ez a kérdés is sokat foglalkoztatta, miközben a természetet járta: "Amint átnéztem a prizmán, világossá vált számomra, hogy a színek keletkezéséhez három dolog szükséges: fény, sötétség és egy zavaros közeg."
A fénynek önmagában nincs színe, de míg a Földre ér a Napból sok "atmoszférikus párán" kell áthatolnia. Ezek azt eredményezik, hogy színeket látunk, amik változhatnak.
Goethe meg volt győződve arról, hogy a színek befolyásolják hangulatunkat. Saját házának szobáit különböző színekre festtette: étkezője sárga, szalonja kék, dolgozószobája zöld volt. Ez utóbbi szobában írta többek között a Faustot és színtanulmányait:
Goethe rendszerezte is a színeket és egy színkeréken tüntette fel a 3 alapszínt és a belőlük keverhető színeket:
Bár a Newton matematikai természettudományos elveinek ellentmondó fizikai rész miatt Goethe tanulmányát a kor elutasította, a történelmi áttekintő rész és a színek pszichológiájával foglalkozó rész még napjainkra is kihat: pl.stílustanácsadás, lakberendezés.
Aki teheti, az látogasson el egyszer Weimarba. A csodálatosan felújított történelmi épületeken, sétálóutcákon kívül érdemes megnézni Nietsche házát, Schiller házát. A Schiller-Múzeumban megcsodálhatjuk Rembrandt grafikáit. És végezetül nem hagyhatjuk ki a Liszt-Múzeumot sem, ami egy kertészházban található, ahol Liszt Ferencünk a nyarakat töltötte. A város zenei főiskoláját is róla nevezték el.
Weimar a Világ Kultúrális Örökségének része, amit nem is csodálok a sok múzeum és műemlék láttán.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése