2012. április 5., csütörtök

Római kirándulás 1. - Régi mesterek a múzeumban

    Az elmúlt héten volt szerencsém családommal  pár napot Rómában tölteni. A közelgő Húsvét még aktualitást is ad ennek a beszámolómnak, hiszen a Szent Péter dóm előtti téren, ahol a Pápa húsvéti beszédét fogja elmondani, már kikészítették a székeket a látogatóknak.


Ragyogó, meleg, napsütéses időben minden nap tövig jártuk a lábunkat, hogy megnézhessük a város nevezetességeit. Én azért reménykedtem legalább egy esős délelőttben, hogy legyen okunk bemenni egy múzeumba is, mert nagyon szerettem volna látni a régi mesterek festményeit, hiszen ennek a stílusnak Olaszország az őshazája.


Kinéztem magamnak a Palazzo Barberinit (fenit kép velünk), ahol az antik művészetek múzeuma található. A férjem benne is volt a festmények megtekintésében, csak a kisfiunk (6 éves) sírta el magát a 20-dik terem környékén, mikor megtudta, hogy összesen 34 terem van. (Ez a hátránya, hogy ilyen jól tud számolni.) Szerencsére minden terem közepén vannak padok, ahova a gyerkőcöt le lehet "parkolni" a képek nézegetése közben. A kevésbé érdekes részeken pedig gyorsabban haladtunk, hogy minél rövidebb ideig tartson a "gyerekkínzás".

Az 1200-as évekből származó ikonokból volt a legtöbb, nekem kicsit sok is volt a szentekből, angyalokból, bár csodálatra méltó, hogy 800 éve fennmaradtak. A mai festmények vajon mivé válnak 800 év múlva?
Aztán először megrémültem, hogy Caravaggio képek is vannak, ugyanis amit eddig láttam tőle, azokon lefejezés, spriccelő vér és levágott fejek voltak. Nagy meglepetésemre azonban az újabb lefejezést ábrázoló kép (Judith és Holofernes) mellett egy portré is látható volt, amit egyből megszerettem. A kép címe Narciso:

Fotó: fornillo
 Nagyon tetszik ez a hagyományostól eltérő, teljesen eredeti, gyengéd póz, a tükröződés a vízben. A kép egy mitológiai témát dolgoz fel. Egy 16 éves fiatalember, Narkissos, visszautasítja Echo nimfa szerelmét, aki ezért azzal bünteti, hogy az minden vízben beleszeret a saját tükörképébe, ami ugyanúgy elhúzódik tőle, mint ő tette a nimfával. Nem tudta sem megérinteni tükörképét, sem pedig szabdulni tőle, míg végül nárcisszá vált. Innen származnak a nárcizmus és nárcisz szavak.

A múzeumban német, francia, holland és spanyol festők munkái is láthatók.
A két leghíresebb festmény :
Raffael: La Fornarina és Hans Holbein d. j. portréja VIII. Henrikről.

Festmény részlet. Fotó: google.de


Fotó: welt.de
Érdemes mindenhol a menyezetre is felnézni, mert a legtöbb teremben freskók díszítik.

Az antik művészet mellet egy modernebb forma is jellemző a mai Itáliára: Nekem nagyon tetszettek az utcai művészek munkái is, de erről majd a következő bejegyzésben írok majd. Addig is kellemes Húsvétolást kívánok mindenkinek!:)

2 megjegyzés:

nöné írta...

Hú, de érdekes és szép helyen jártatok! Élmény lehetett a múzeumi látogatás. Kíváncsian várom a folytatást. Neked is Boldog Nyulat!

gromine írta...

Nagyon szép helyeken jártatok !
Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...