2012 októberében 3 tolvaj GPS segítségével keresett egy rablásra alkalmas célpontot és a rotterdami Műcsarnok előtt landolt. Egy csavarhúzóval kinyitották az egyik vészkijárat ajtaját és még 3 percig sem tartott, míg leakasztottak 7 képet a falról. Fogalmuk sem volt róla, mit loptak el.
Másnap, amikor ez a kép fogadta a múzeumba érkezőket, elterjedt a hír, hogy Picasso, Monet, Matisse és egyéb értékes műveket raboltak el több mint száz milliós értékben. Ettől elég forró lett az "áru", ezért a rablók kivették a képeket a keretekből és lepedőkbe csomagolva hazavitték Romániába. Ott próbálták a fekete piacon eladni. A milliós értékű Picasso képért mindössze 50.000 Eurót kértek, azonban a kereskedők sem akarták megégetni a kezüket az Európa szerte keresett műkincsekkel.
Végül úgy döntöttek, hogy egy temetőben elássák a képeket pár évre, hogy később újra eladásra kínálják a fekete piacon. Nem számoltak azonban az egyik tolvaj, Radu Dogaru anyjával, aki miután fiát 2013 elején őrizetbe vették, elégette a képeket a kályhában, mondván, ha nincsenek meg a képek, akkor nem ítélhetik el a fiát rablásért.
A rendőrség megvizsgálta Olga Dogaru kályhájának hamuját és valóban festék-, vászon- és szögmaradványokat találtak benne.
Az asszony törvény előtt ugyan megváltoztatta vallomását és azt állította, hogy a képeket nem égette el. A tolvajok védői felajánlották, hogy visszaadják a képeket, ha védenceiket Hollandiában ítélik el és ott kell leülniük a büntetésüket. Hogy ez nem csak egy trükk a rablók részéről, az azonban elég kétséges, ismerve a román börtönökben uralkodó állapotokat.
Az "Art Loss Registers" szerint az ellopott képek 20 %-át megsemmisítik vagy véletlenül, vagy pedig szándékosan, ha azok birtoklása túl veszélyessé válik.
Eddig 1147 Picasso képet jelentettek ellopottként - minden más művésznél többet. A rotterdami Kunsthalle-ből eltűnt Picasso kép, a "Téte d´Arlequin" azonban örökre elveszett.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése