A múltkor javaslatot kértem tőletek, mi legyen a következő közös rajzolás témája. Gromine egy őszi tájképet javasolt. Az igazat megvallva én nem ismerek fotórealisztikus tájkép rajzolókat. Talán azért, mert a ceruza elég lassú eszköz nagyobb felületek rajzolására, inkább aprólékos munkákra használják. Ami ceruzával rajzolt tájképet láttam, az inkább vázlatszerű volt.
Azonban ha megnézitek az alábbi videót, talán megértitek, hogy miért inkább szénnel rajzolnak tájképeket. A videó német nyelvű és sajnos nem tudtam ide beágyazni, de aki esetleg nem értené, az ugorjon vissza ide az összefoglalásért.
Ja, és bocsi a reklámokért, az első pár másodpercen át kell rágni magunkat egy mosópor vagy sampon reklámon és utána is molesztálnak a kép alsó részében, de azt már szerencsére be lehet zárni. A videót ennek ellenére érdemes megnézni itt: tájkép rajzolás szénnel
A videó összefoglalása:
A módszer titka, hogy 2-szer bekeni a rajzlapot rizskeményítővel. Ehhez rögzíti a rajzlap mind a 4 oldalát egy farostlemez laphoz, hogy száradáskor ne legyen hullámos, felpördült a papír és így rajzoláskor sem tud elcsúszni, összegyűrődni.
Ha megszáradt, utána a rajzszénnel 2 részre osztja, ez lesz az ég és a vízfelszín.
Ezután a szén széles oldalával besatírozza az eget, majd a horizontvonal alatt a vizet is. Kézzel elsimítja a szént egy egyenletes, átlátszó tónussá. Szürke, homogén felület keletkezik. A rizskeményítő miatt sima a felület, ezért a szénport különböző világos-sötét tónusúra tudja elsimítani.
Utána a pasztellecsettel eltávolítja a szénpor egy részét. Az ecset szinte teljesen eltávolítja a port az előkészített felületről.
Pár ecsetvonással kidolgozza a felhők és a horizont világos oldalát. A szénport nem távolítja el, hanem az ujjaival elsimítja, így különböző árnyalatokat hoz létre a felhőkben.
A pasztellecset vékony felével további kisebb felhőket dolgoz ki. Az éles széleket eldörzsöli az ujjaival.
Amikor a felhőkkel már elégedett, de fenyegetőbbé szeretné tenni, ezért a szénnel besötétíti. A széleket ismét eldörzsöli az ujjaival. Így azonban a világos részek is sötétebbek lettek, koszosnak tűnnek, ezért ezeket a részeket kiradírozza.
Végezetül pasztell fixálóval rögzíti a képet.
3 megjegyzés:
Nagyon érdekes technika , és olyan egyszerűnek néz ki, és milyen szép alkotás lehet vele készíteni.
Mit tanácsolsz, hogy mi legyen a közös rajz?
Tetszik ez a tutoriál! Vajon most tudok kommentelni?
Nekem is tetszik a technika könnyedsége, hogy bármikor ki lehet javítani, hozzá lehet tenni a rajzhoz.
A közös rajzhoz az olvsóktól várnék ötleteket, hiszen jó lenne olyan témát választani, ami sokakat érdekel.
A kommenttel nem tudom, mi a gond. Már másik blogokon is jártam úgy, hogy csak másodjára sikerült elküldeni a megjegyzésemet. Vagy Google "szolgáltatás" vagy beállítási hiba lehet.
Megjegyzés küldése